Festiwal Dziedzictwa Kresów zbliża się wielkimi krokami. Jest o nim coraz głośniej, nie tylko za sprawą nagrody otrzymanej w Plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2018” 3 czerwca w Muzeum Historii Polski w Warszawie (o czym wcześniej pisaliśmy), ale również ze względu na działania edukacyjno-promocyjne organizowane w stolicy Podkarpacia.
W ramach wydarzeń poprzedzających tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów w dniach 5-6 czerwca odbył się cykl spotkań organizowanych w ramach programu „Kultura pamięci o Dawnych Kresach”, który zakładał popularyzację dziedzictwa historyczno-kulturowego wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej.
W środę 5 czerwca w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyło się spotkanie inauguracyjne dla nauczycieli z terenu województwa podkarpackiego pn. „Kresy w polskiej świadomości narodowej – dziedzictwo i współczesność”. Jego celem było dostarczenie wiedzy, która pozwoli propagować „kulturę pamięci” o dawnych Kresach. Program jest fundamentem dla zajęć, które ukażą młodzieży polski dorobek kulturowy poza granicami kraju. Kolejnymi elementami tego programu będą warsztaty praktyczne oraz wizyta studyjna „Podróż na Kresy” dla nauczycieli uczestniczących w programie.
W czwartek 6 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się spotkanie edukacyjne dla społeczności akademickiej (studentów i wykładowców) pn. „Dziedzictwo odkrywane – dziedzictwo przywracane”. Tego samego dnia w godzinach wieczornych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie miała miejsce prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pn. „Polskie expo pod zaborami” – Fenomen Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w 1894 r. Następnie dr hab. Michał Pszczółkowski wygłosił wykład pn. „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921 – 1939”.
Na uwagę zasługuje również „Miasteczko Ziemi Lubaczowskiej” promujące lokalną kulturę i kuchnię, które gościło w środę (05.06) na placu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Podczas wydarzenia zaprezentowano różnorodną ofertę obszaru w specjalnych strefach: kulinarnej, rękodzieła, rekreacyjnej i festiwalowej, w których na uczestników czekało wiele atrakcji i ciekawostek m.in.: warsztaty zabawkarskie i rzeźbiarskie, występy artystyczne i animacje. Celem akcji było zachęcenie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia do skorzystania z oferty turystycznej naszego regionu oraz produktów lokalnych producentów żywności, uzdrowisk i miejsc wypoczynku. W miasteczku promowano również inne imprezy i wydarzenia, które znalazły się w tegorocznym kalendarium marki turystycznej Ziemia Lubaczowska.
Organizatorami spotkań edukacyjnych byli: Gmina Lubaczów oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego, we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Domem Spotkań z Historią w Warszawie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Politechniką Rzeszowską i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Natomiast organizatorem „Miasteczka Ziemi Lubaczowskiej” był Związek Międzygminny Ziemi Lubaczowskiej.
Festiwal Dziedzictwa Kresów i wydarzenia go poprzedzające stały się źródłem zainteresowania wielu krajowych i lokalnych portali medialnych. Informacje na temat ww. wydarzeń mogą Państwo znaleźć na stronach internetowych:
www.podkarpackie.pl
www.ko.rzeszow.pl
www.prz.edu.pl
www.muzeum.rzeszow.pl
www.muzhp.pl
www.festiwalkresow.pl
www.elubaczow.com
www.zlubaczowa.pl
www.ziemialubaczowska.com
www.powiatlubaczowski.pl
www.nowiny24.pl
relacja TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Wiadomości TVP1