Dawna szkoła w Bałajach znowu jest pełna młodych ludzi, i jak to było przed wielu laty – nadal przychodzą tu - by się uczyć. Różnica polega jednak na tym, ze teraz ci młodzi uczą się poza szkolnym obowiązkiem. Niegdyś placówka oświatowa – szkoła powszechna – dziś wiejska świetlica, przekazana jednostce strzeleckiej 2033 „Strzelec” zyskała nowy blask dzięki unijnym funduszom. Budynek, pochodzący z okresu międzywojennego (1925-1926_ został odrestaurowany i zmodernizowany, a jego otoczenie zagospodarowane, tak by mogły się tu odbywać ćwiczenia Strzelca.
Uroczystość przekazania świetlicy lubaczowskiej jednostce 2033 odbyła się 27 października br. W programie spotkania strzelcy zaprezentowali swoje taktyczne działania, wyróżniający się – otrzymali odznaczenia i oficjalnie odebrali poświęcony przez dziekana dekanatu Lubaczowskiego ks. kanonika Andrzeja Stopyrę budynek.
-Dokładne cztery lata temu, tu w Bałajach oddawaliśmy do użytku wiejską świetlicę, wtedy budynek szkoły był jeszcze niezagospodarowany, zastanawialiśmy się wspólne z naszym samorządem i sołectwem – co zrobić z dawną szkołą – jakie nadać jej funkcje i czy w ogóle uda nam się przywrócić jej dawną świetność. Teraz jesteśmy dumni, że wyremontowana – służyć będzie ważnym celom, realizowanym przez miejscową jednostkę 2033 – mówił podczas uroczystości – Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów.
„Strzelec” – swoje tradycje edukacyjne i patriotyczne kontynuuje z powodzeniem od międzywojennych czasów, również na terenie gminy Lubaczów obecny jest już prawie od wieku. Najstarsi mieszkańcy pamiętają jak w każdą rocznicę odzyskania niepodległości w Załuże jednostka maszerowała przez całą wieś do pomnika.
Dziś - kontynuatorzy – uczą się wojskowej reguły, bo Strzelec pełni nie tylko funkcje reprezentacyjne, ale i w praktyczny sposób uczy kunsztu wojskowego, dyscypliny i działania w grupie. Po takich szkoleniach młodzież jest przygotowana do podjęcia dalszej, mundurowej edukacji, tym bardziej ważnej tu, na przygranicznym terenie, gdzie ma możliwość uczęszczać do średniej szkoły z profilem – Służba graniczna”.
- Dla mnie Strzelec – to coś więcej niż organizacja, do której należą moi znajomi ze średniej szkoły. Ja jestem już studentem, a mimo o nadal działam w Strzelcu – bo dzięki niemu mogę spełniać się jako aktywny patriota, aktywnie służący Polsce. Oczywiście należę do Strzelca, bo odpowiada on moim zainteresowaniom – tłumaczył jeden z członków jednostki 2033.
Takich jak on jest więcej – i to nie tylko chłopców, ale i dziewczyn. Traktowane na równo są zahartowane i pewne, że chcą działać w mundurowej formacji. O tym, że przygotowane są na tym samym poziomie co mężczyźni można się było przekonać podczas pokazów umiejętności na uroczystości oddania Strzelcom budynku świetlicy.
Z decyzji są zadowoleni też mieszkańcy sołectwa. Wieś bowiem nie tylko zyskała na estetyce, ale też na promocji. Budynek nabrał kolorów, jest nowoczesny, dobrze teraz wygląda, no i i pusty nie stoi – mówi jeden z mieszkańców Bałajów.
Oprócz działań edukacyjnych – prowadzona tu będzie Izba Pamięci Narodowej, przygotowywany jest też również tor z przeszkodami i dalsze zagospodarowanie terenu na potrzeby ćwiczeniowe.
Magdalena Błaszczak