Samorząd Gminy Lubaczów i strażacy apelują o niewypalanie traw oraz pozostałości roślinnych.
Od lat zmagają się z tym niechlubnym zjawiskiem strażacy, leśnicy, policjanci, instytucje ochrony środowiska.
Wzniecony ogień często przenosi się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze, ogarnia strefy siana i zbóż oraz tereny leśne, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia ludzi.
W pożarach traw giną zwierzęta domowe i leśne, owady, płazy i ptaki łąkowe, ogień niszczy mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Ofiarami pożarów stają się niejednokrotnie sami podpalacze zaskoczeni przez płomienie oraz osoby, które przez przypadek znalazły się w strefie objętej ogniem.
Powstały dym ogranicza widoczność wzdłuż szlaków komunikacyjnych, staje się przyczyną wielu groźnych wypadków.
Pożary traw rozprzestrzeniają się bardzo szybko i są trudne do opanowania. Akcje gaszenia takich pożarów angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.
Wypalanie traw jest prawnie zabronione! Osobom łamiącym prawo grozi kara aresztu lub grzywny. Dodatkowo wypalanie traw jest działaniem wbrew dobrej kulturze rolnej i może być podstawą do pozbawienia rolnika dopłat z tytułu płatności bezpośrednich, płatności ONW i płatności rolnośrodowiskowych.
Pamiętajmy wypalanie traw może doprowadzić do katastrofy, nie dopuśćmy swoim zachowaniem do tragedii ludzkiej i wyniszczenia naszej przyrody.
Wójt Gminy Lubaczów
Wiesław Kapel