Ochrona środowiska naturalnego oraz likwidacja jego zagrożeń na terenie Gminy Lubaczów (Polska) i partnerskich Gmin Niemirów i Drohomyśl (Ukraina) |
|
W dniach 29-30 maja 2008 r. miała miejsce konferencja pn. "Ochrona środowiska naturalnego oraz likwidacja jego zagrożeń na terenie Gminy Lubaczów (Polska) i partnerskich Gmin Niemirów i Drohomyśl (Ukraina)".
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gmina Lubaczów ekologicznie ... |
|
Dnia 3 czerwca 2008 r. młodzież gimnazjalna z powiatu lubaczowskiego uczestniczyła w Regionalnym Konkursie Wiedzy Krajoznawczej i Ekologicznej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Młodowie.
Celem konkursu było: zdobywanie wiedzy o środowisku przyrodniczym, kulturowym i historycznym naszego regionu, a także kształtowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży, rozwijanie jej zainteresowań – wykraczających poza standardowy program nauczania i podnoszenie świadomości ekologicznej
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kwietny bieg w Gminie Lubaczów |
|
4 czerwca 2008 r. przez Gminę Lubaczów już po raz trzeci biegli ci, którzy swoim wysiłkiem chcieli upamiętnić moment rozbudzenia ducha wolności, dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie Jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
O godzinie 01.50 grupa ponad 50 uczestników Kwietnego Biegu z terenu Gminy i Miasta Lubaczów w okolicach Cetyni pod „Pięcioma Sosnami” przejęła Szarfę Chorążego – identyfikator Kwietnego Biegu od sąsiedniej Gminy Wielkie Oczy i ruszyła swoją trasą.
Ponad 22 kilometry przez lasy i pola, oświetlane jedynie przez reflektory samochodu Straży Granicznej - stały się wielkim wyzwaniem dla wszystkich, którzy podjęli się kontynuacji biegu, mającego początek w Kołobrzegu, a wiodącego przez wszystkie nadgraniczne gminy.
Na naszym terenie uczestniczyli w nim: reprezentanci Ochotniczych Straży Pożarnych z Baszni Górnej i Dolnej, z Młodowa, Szczutkowa Lisisch Jam, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Lasowej, Ludowe Kluby Sportowe z Młodowa i Baszni Dolnej, Lisich Jam, Wólki Krowickiej i Krowicy, chłopcy z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubaczowie wraz z opiekunem, mieszkańcy miasta Lubaczów, a nawet panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Budomierza oraz rodzinne sportowe grupy, młodzież szkolna i samorządowcy - choć w różnym wieku wszyscy biegli z zapałem i entuzjazmem.
Wśród nich znaleźli się nawet tacy, którzy w swoim maratonie ku czci Ojca Świętego nie przystanęli ani na chwilę, przybiegając na miejsce znacznie szybciej niż przewidywali organizatorzy.
Do przysiółka Malce „kwietni maratończycy” dotarli o świecie, było tuż przez godziną 4 – tam Gmina Horyniec przejęła od nich Szarfę Chorążego i ruszyła w dalszą drogę. Jeszcze kilka kilometrów nasi odprowadzali swoich sąsiadów, aż wspólnie dobiegli do centrum miasteczka.
W końcu przyszedł czas wytchnienia dla biegaczy i odpoczynku - dla tych, którzy całą akcję zabezpieczali i pomagali organizować - funkcjonariuszy Straży Granicznej w Lubaczowie oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie.
O brzasku, zmęczeni, lecz dumni z siebie samych uczestnicy lubaczowskiego biegu ustawili się do pamiątkowych zdjęć, … a na ich twarzach malowały się najbardziej szczere uśmiechy na świecie.
|
|
|
|
|
|
|
|
(Z) 60-lecie wsi Piastowo |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ekologicznie, bo rowerem … |
|
W sobotnie popołudnie 07.06.2008r odbył się ekologiczny rajd rowerowy. Jego uczestnikami byli nauczyciele ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz samorządowcy z terenu Gminy Lubaczów.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Święto Rodziny |
|
Zgodnie z tradycją, już poraz kolejny odbyło się w Szkole Podstawowej w Baszni Dolnej Święto Rodziny. Uczestniczyło w nim około stu rodziców i dziadków naszych uczniów. Program zaprezentowały dzieci z klas O-III przygotowane przez swoich wychowawców:kl. "O" przez Władysławę Nepelską, kl.I przez Bogusławę Wilczyńską, kl.II przez Annę Rawską-Śmieciuch, kl.III przez Stefanię Łania. Podczas imprezy do występów chętnie włączały się maluchy, które przybyły do szkoły z rodzicami. Akademię uświetniły wiersze, piosenki, inscenizacje oraz tańce w wykonaniu uczniów. Dzieci wręczyły rodzicom i dziadkom kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki - serca. Dorośli byli najwyraźniej wzruszeni ciepłymi słowami, które padały z ust dzieci. Łzy wzruszenia ocierały zarówno mamusie jak i babcie.
Anna Rawska-Śmieciuch
|
|
|
|
|
|
|
|
(Z) Uroczystość jubileuszowa 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej |
|
„Są miejsca, czasy i ludzie,
których się nie zapomina...”
Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów, nauczycieli i sympatyków
Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, na uroczyste obchody
50-lecia jej istnienia w dniu 28 czerwca 2008 roku o godz. 16.00
W programie obchodów:
- Uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego.
- Przejście na plac szkolny.
- Uroczyste otwarcie obchodów Jubileuszu,
- a w nim:
- przemówienia okolicznościowe Pani Dyrektor Szkoły i zaproszonych gości,
- część artystyczna.
- Zwiedzanie szkoły.
- Poczęstunek.
|
|
|
|
|
|
|
|
Mamy nowy most ! |
|
W Gminie Lubaczów zrealizowaną kolejną inwestycję, która znacznie ułatwi życie jej mieszkańcom. Mowa tu o moście na rzece Sołotwa, w Antonikach, którego w dniu 9 czerwca 2008 r. Wójt Gminy Lubaczów Pan Wiesław Kapel dokonał oficjalnego odbioru.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
LEADER - wspólnie sięgniemy po środki z PROW |
|
Spośród wielu programów pomocowych, adresowanych do rożnych środowisk i instytucji, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, poprzez Oś IV - Leader daje możliwość pozyskiwania na potrzeby lokalne środków pomocowych, które po przyznaniu będą dzielone przez tworzone w tym celu lokalne grupy działania.
Leader jest podejściem wielosektorowym, przekrojowym i partnerskim, realizowanym lokalnie na określonym obszarze, które ma przyczynić się do aktywizacji społeczności wiejskich poprzez włączenie partnerów społecznych i gospodarczych do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw. Lokalne podejście powiązane z określonym obszarem, wpływa na lepsze zdefiniowanie problemów obszaru i określenie sposobów ich rozwiązania.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej |
|
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje że przyjmowane są jeszcze wnioski od rolników na działanie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, wdrażane w ramach PROW 2007-2013.
|
|
|
|
|
|
|
|
Piastowo obchodziło jubileusz 60-lecia |
|
W niedzielę, dnia 15 czerwca Piastowo obchodziło swój 60 jubileusz. Wszystko rozpoczęło się tuż po godzinie 13 od referatu dr Zygmunta Kubraka, wygłoszonego w miejscowej świetlicy. Po nim wszyscy zebrani na placu plenerowym przeszli przez wieś w procesji aż do granicy sołectwa, gdzie stoi „piastowska” kapliczka, wracając pod przewodnictwem orkiestry na miejsce koncelebry. W malowniczej scenerii między dwoma rosłymi drzewami została odprawiona Msza Św. dziękczynna w intencji wszystkich mieszkańców, którzy Piastowo - jak mówią ludzie z sąsiednich miejscowości - budowali „z pustego”.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
,,Zaadoptowali” rzekę |
|
|
|
Wiosną tego roku uczniowie wraz z nauczycielami z Publicznego Gimnazjum w Wólce Krowickiej przystąpili do programu realizowanego przez Klub Gaja pod hasłem:,, Zaadoptuj rzekę”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie opracowali szczegółowy plan, w ramach którego miało dojść do troskliwego zajęcia się rzeką, która przepływa przez Budomierz, Krowicę Hołodowską, Wólkę Krowicką i Lisie Jamy. Główne cele tych działań były następujące:
- Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony morza Bałtyckiego .
- Zainspirowanie młodzieży, wychowawców, grup i organizacji ekologicznych oraz instytucji do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących poprawienia jakości wody, ochrony rzek i dolin rzecznych.
- Uświadomienie młodzieży znaczenia wód, a w szczególności rzek i ich znaczenia w przyrodzie.
Podczas realizacji projektu uczniowie w szczególności zdobywali wiedzę na temat historii i geografii rzeki Lubaczówki. Odbyły się ciekawe lekcje tematyczne dotyczące ochrony rzek. Poza tym bardzo atrakcyjne dla uczniów były zajęcia realizowane w terenie, których głównym celem było dokumentowanie fauny i flory w okolicach rzeki. Sprzątanie rzeki i jej brzegów odbyło się na przełomie maja i czerwca. Było to trochę utrudnione przez niezbyt sprzyjającą pogodę. Jednak to nie odstraszyło niestrudzonych i zdeterminowanych uczniów, ciągle mobilizowanych przez nauczycieli do pracy nad projektem. Kolejnym etapem było badanie jakości wody – barwa, temperatura ph, ilość tlenu w wodzie, które przeprowadzono na lekcjach chemii. Podczas wypraw wzdłuż brzegu odbywało się monitorowanie jakości wody. Ponadto nauczyciele zorganizowali wiele imprez i konkursów towarzyszących projektowi. W piątek 13 czerwca 2008 roku w gimnazjum zamiast tradycyjnych zajęć odbył się happening, podsumowujący przystąpienie do projektu. Podczas tej imprezy młodzież, została jeszcze raz uwrażliwiona na piękno przyrody. Uczniowie wzięli udział w wielu konkursach. Najpierw każda z klas zaprezentowała piosenkę, której motywem przewodnim była rzeka. Konstruowano węża z butelek plastikowych oraz wykonywano plakaty o tematyce ekologicznej. Uczennica klasy II a Sylwia Zajączkowska odczytała przygotowany wcześniej referat. Rozstrzygnięty został także konkurs na najciekawsze opowiadanie o rzece, który wygrała Patrycja Krygowska z klasy III B. Zostały także wyświetlone prezentacje multimedialne, których tematem była ochrona środowiska naturalnego. Uczniowie najbardziej zaangażowani otrzymali atrakcyjne nagrody, których sponsorem było Starostwo Powiatowe w Lubaczowie - Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki projektowi młodzież z Publicznego Gimnazjum w Wólce Krowickiej została zachęcona do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących poprawienia jakości wody, ochrony rzek i dolin rzecznych jak również do dyscyplinowania siebie i innych w zakresie troski o stan środowiska lokalnego. Ważnym aspektem podjętych przedsięwzięć było uświadomienie istoty konsekwencji w podjętych działaniach, a także rozbudzanie kreatywności młodych ludzi.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Archiwum
|